Caversham Horticultural Society

 

Home
2022 Events
How to join
Trading Shed
How to get there
Autumn Show

 

Caversham Horticultural Society 

Autumn Show 2021 Results

Saturday 11th September 2021

Click to see photos

The results for the 2021 show are as follows

VEGETABLES
5 tomatoes, Val Wing; 3 potatoes, white, Malcolm South; 3 potatoes, coloured, Malcolm South; 3 onions, globe, Bill Ellison; 3 onions, flat, <no 1st prize awarded>; 7 shallots, over 2.5cm (1“) in diameter, no entries; 9 shallots, under 2.5cm (1“) in diameter, no entries; 3 beetroot, Malcolm South; 3 carrots, Caroline Johnson;  6 runner beans, Val Wing; 7 french beans, Bill Ellison; 2 corn on the cob, Malcolm South; truss of green tomatoes, Gwyneth Rowlands; truss of cherry tomatoes, Elaine Rae; 2 leek, no entries; 2 cucumber, Malcolm South; 3 courgettes, Malcolm South; any other vegetable, Bill Ellison; any 4 vegetables, Bill Ellison; 3 kinds of vegetables used for salad, Malcolm South; vase of culinary herbs, Gwyneth Rowlands. 

FRUIT
3 Dessert apples, Bill Ellison; 3 cooking apples, Paul Smith; 3 pears, Malcolm South; plate of 3 mixed fruit, no entries; any other fruit, Caroline Johnson; 6 soft fruit, Malcolm South.

FLOWERS
3 blooms large flowered (HT) roses, Caroline Johnson; bowl of roses, Caroline Johnson; rose bloom floating in a glass, Sally Ellis;  3 blooms of dahlia, mixed varieties, Suzanne Hammond; 3 blooms dahlias, single variety, Jeff Gardner; 1 specimen bloom dahlia, Suzanne Hammond; specimen stem pelargonium, Caroline Johnson;  vase of annuals single variety, Caroline Johnson; vase of annuals, mixed varieties, Jeff Gardner; 3 stems cosmos, S Herbert; 1 sunflower bloom, Paul Smith; 3 stems mixed fuchsias, Caroline Johnson; 1 specimen stem fuchsia, Caroline Johnson; vase of any other kinds of perennials (excluding prev. classes), Jane Brownlee; 6 stems foliage, at least 3 varieties, Eileen Joyce; fuchsia in a pot, Jeff Gardner; foliage pot plant, under 15.5cm (6) pot, Sophie Smith; flowering pot plant, under 15.5cm (6) pot, Malcolm South; succulent or cacti, Liz Carson.

NOVICE
3 runner beans, Sally Ellis; 3 onions, no entries; 3 tomatoes, Giles Rae; any other kind of vegetable, Paul Smith;  2 apples, Paul Smith; any other kind of fruit, Paul Smith; vase of mixed flowers, D Hartrup; vase of one kind of flower, Giles Rae.

DOMESTIC
Jar of jam, Jane Brownlee; jar of marmalade, Elaine Rae; small bottle fruit liqueur, Jane Brownlee; 2 savoury pasties, no entries; loaf of soda bread, Elaine Rae; 3 strawberry tarts, D Hartrup; victoria sandwich, Elizabeth Acheson; carrot cake with walnuts (recipe supplied), <no 1st prize awarded>.

SPECIAL AWARDS
Longest runner bean, Lynne Bond; ice-cream tub of home produced compost, Julian Rae; odd shaped vegetable, Paul Smith; Bob Turner Challenge Cup (over 60s only), Malcolm South, Jean Sawyer Cup (vase of mixed garden flowers), Malcolm South.

HANDICRAFT
Colour photograph of My Garden, Caroline Johnson; Colour photograph of animal life, Francis Sergeant; colour photograph of chimneys, Caroline Johnson; an item of knitting, Lynne Bond; an item of embrioidery, Caroline Johnson, a painting in any medium, Jean Jackson;; a handmade Christmas card, D Hartrup; an item made from clay, Caroline Johnson.

FLORAL ART
“Fireworks“ using natural plant materials, Eileen Joyce; “Celebration“ natural plant materials, Eileen Joyce; “Foliage, Grasses and Seeds“ natural plant materials, Eileen Joyce; "Seasonal table" petite size, Eileen Joyce;  “Miniature“, Giles Rae..

CHILDREN
Garden in a half seed tray, Miss Maddie Heaven; monster made from fruit or vegetables, Miss Izzy Heaven; vase of any kind of flowers, Miss Maddie Heaven; any kind of vegetable, no entries; photo of you and your sunflower, Miss Lucy Herbert; cress growing in an unusual container, Miss Shivani Wall; a drawing of you and your family Master Herme Thackeray; an edible necklace, Miss Lucy Herbert/Master Ezra Wall; 3 chocolate crispie cakes, no entries.

TROPHY WINNERS
CHS Silver Bowl - most points in show, Caroline Johnson

Jubilee Shield - most points in vegetables, fruit and flower sections, Malcolm South

Bert Goodson trophy - best exhibit in whole show, Jean Jackson for her painting

Ford Silver Challenge Cup - most points vegetables, Malcolm South

Parsons Silver Challenge Cup - most points fruit, Malcolm South

Ted Tiffen Cup - most points flowers, Caroline Johnson

Balmore Cup - most points in novices section, Giles Rae

Whiskin Trophy - most points in domestic section, Elaine Rae

Handicraft cup - most points in handicraft section, Caroline Johnson

Devon Cup - most points in floral Art Section, Eileen Joyce

Children's Cup - most points in children's section, Miss Maddie Heaven

Michael Howes Challenge Cup - class 67, Malcolm South

Jean Sawyer Cup, Malcolm South

McCartney Cup - most points in novice and children's section, Giles Rae

Society Silver Challenge cup - most points in Rose exhibits, Caroline Johnson

Voyle Cup - best exhibit dahlias, Suzanne Hammond

Royal Horticultural Society's Banksian Medal - most prize money vegetable, fruit and flower sections (excluding winners 2017-2020), Bill Ellison

Copyright 2022 Caversham Horticultural Society